Shots me perime krudo dhe krem djathi - Receta nga Diplomat - Diplomat Catering

E kush tha që shots vetëm pihen?!

Kësaj rradhe ju sjellim një recetë super të thjeshtë për tu përgatitur dhe shumë e pëlqyer nga të gjitha zonjat e shtëpisë. Madje për të gjithë ato që duan të tërheqin vëmendjen e të ftuarëve të tyre me përgatitje shumëngjyrëshe. Shots me perime krudo dhe krem djathi jo vetëm që janë të shijshme dhe të bukura por edhe shumë të shëndetshme, madje ato nuk do të refuzohen as nga të ftuarit tuaj vegjetarian!

Le të fillojme duke ju prezantuar me përbërësit dhe përgatitjen!

Përbërësit:

  • krem djathi
  • karrotë
  • kastravec
  • spec te kuq dhe jeshil
  • selino
  • rrepë e kuqe

 

Përgatitja:

Fillojmë duke prerë me kujdes në formë julienne (në copa të vogla dhe të holla)  të gjithë përbërsit. Një vëmëndje të veçantë i kushtojmë edhe përzgjedhies së perimeve në ngjyra, pasi kështu krijojmë një kompozim edhe më të bukur!

Servisi me të cilin ato do të shërbehen janë gota shots-i. Prandaj kjo recetë është edhe pak më e veçantë se të tjerat!

Hapi i parë është që secilën prej gotave e mbushim deri ne gjysëm me krem djathi duke përdorur një lugë të thjeshtë.

Më pas vendosim të gjitha perimet e prera një nga një në shots!

Siç ju thamë, ju paralajmëruam që kjo recetë do të ishte shumë e shpejt dhe e thjeshtë për tu përgatitur!

Jemi të lumtur që bufesë suaj iu shtua edhe një përgatitje tjetër shumë-ngjyrëshe!

Ju bëftë mirë!